SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAŞAM

Yaşam Tarzı
10 Mayıs 2021,
Pazartesi

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Bir kütük ya da kaya parçası ile karşılanan ihtiyaçlar, zaman içerisinde daha karmaşık ve planlı nesnelere dönüşürken, insanlar ahşabı işte bu noktada keşfetmeye başlar. Uyumak için bir yatak, oturmak için bir sandalye, yemek yemek için bir masa, kullanılan araçları depolayabilmek için raflar yapılır. Barınma alanları ilkel bir taş oyuğundan çıkıp doğal bir malzeme olan ahşaptan planlanmış ve tanımlı alanlara sahip yapılar haline gelir. Doğal yollardan temin edilebilen ahşap, çeşitli fonksiyonlar üstlenerek insanın hayatında temel ihtiyaçlarını karşılayan en önemli araçlardan birine dönüşür.

 

EDİTÖR
Zeynep Yıldıran

NESNELERLE BERABER MOBİLYANIN GELİŞİMİ

Sosyal hayata geçişle birlikte, insanoğlunun sosyal etkileşim içerisinde yaşaması yine bu eşsiz malzeme sayesinde oluşabilmiştir. Günümüze kadar gelen bu gelişme serüveninde daha önce benzeri olmayan yaşam biçimlerinin ortaya çıkması, değişen sosyo-kültürel yapı, teknolojinin, endüstrinin ve bilimin sürekli gelişmesi, karmaşık ve yeni ihtiyaçlar yaratmıştır. Bu ihtiyaçlar, sürekli etkileşim içerisinde bulunduğumuz nesnelerin gelişmesini sağlamış ve ahşabında bu evrimle gelişerek, karmaşık mobilyaların yapı malzemesi olmasına neden olmuştur.

EKOLOJİK AYAK İZİ SIFIR BİR MALZEME

Medeniyetin gelişmesinden sosyal hayatın çeşitlenmesine, bireylerin yaşayış biçimlerinden sosyal statülerine etkin bir rol üstlenen ahşap vazgeçilmez bir yapı malzemesi ve dekorasyonun ana öğesi olarak medeniyet var oldukça hayatımızın vazgeçilmezi olacaktır. Biz var oldukça var olacak bu doğal ürün, belirli prensipler güdülürse ekolojik ayak izi sıfır ve hatta negatif olan sürdürülebilir en temel malzemedir.

Ahşap ve sürdürülebilirlik ilişkisine tanımsal bir açıklık getirirsek; sürdürülebilirlik en basit tanımı ile “reel ve sınırlı kaynakların bilinçli bir planlama ile geri dönüşüm ve imha süreçleri ekolojik denge gözetilerek kullanılmasıdır.” Sürdürülebilirlik doğanın geri üretebileceği kaynakları kullanma olgusu ile en azdan en çoğu elde etmek ile mümkün kılınabilir. Ahşabı bu olgu ile yapıda kullanmak demek ‘yenilenebilir ve dönüştürülebilir bir kaynakla tasarım, planlama ve uygulama yapmak’ demektir.

YERELLİK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE KATKI SAĞLAR

Sürdürülebilir ahşap mobilyalar ve ahşap yapı malzemeleri bilinçli bir tüketici farkındalığı ile tercih sebebi olursa, arz da bu talebe göre şekillenecektir. Ahşap üretiminde sürdürülebilirliğin gözetilebilmesi için; geri dönüşümü mümkün olan malzemeler kullanılmalı, ağaç grupları seçilirken hızlı yetişebilen türler tercih edilmeli, yerel ürünler tercih edilerek nakliye ve temin esnasında ortaya çıkan karbon salınımı en aza indirgenmeli, malzemenin beşik ömründen mezar ömrüne kadar geçen süreçteki çevresel etkisi düşünülmeli, yarı mamul ürün tedarikçilerinin üretim prensipleri, hammadde teminleri ve atık yönetimleri irdelenerek tercih edilmelidir.

#YERELLİK

CEVİZ AĞACININ YAPISI

Ceviz ağaçları göbek odunlu ağaç grubundadır. Dağınık gözenekli olup, dış odunları dardır. Göbek açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişebilmekle birlikte dış odunu sarı, gri tonlarındadır. Ceviz ağaçları yalnızca kuru ortamlara karşı dayanıklıdır. Tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türüdür.

MEŞE AĞACININ YAPISI

Meşe ağacının oldukça damarlı ve ağır bir yapısı vardır. Kökleri hem derine hem de yanlara doğru uzar. Yaprakları genellikle dişli ve düz kenarlıdır. Çoğu meşe ağacı yaz kış yaprak dökmezler.

KULLANIP ATILMAZ MİRAS BIRAKILIR

Ham:m olarak değer verdiğimiz tasarım anlayışımızı sürdürülebilirliğe teşvik eden entegre ve bütüncül bir yaklaşım sergiliyoruz.

Zamansızlığı çok önemsiyoruz. Günümüzün “kullan-at” tüketim alışkanlıkları ile geleceğin antikalarını tasarlayarak savaşıyoruz.

Bütün aşamaları özenle üretilen bu ürünler kullanılıp atılmaz, miras bırakılır.

DİĞER İLHAM AL İÇERİKLERİ

Yaşam Tarzı
13 Mayıs 2022,
Cuma

Huzurlu ve Mutlu bir Yaşam : LAGOM & LYKKE

EDİTÖR
Çağla Şahin
Yaşam Tarzı
21 Eylül 2021,
Salı

FENG SHUI: ÇALIŞMA ODALARI

EDİTÖR
madeinfengshui
Yaşam Tarzı
8 Eylül 2021,
Çarşamba

MTWORKS’DEN HAM:M EVLERİ

EDİTÖR
Sena Balta

E- bültenimize kayıt ol, %5 indirim kazan.

Ham:m’daki yeniliklerden ilk senin haberin olsun! Online alışverişinizde kullanabileceğiniz
tek seferlik %5 indirim kuponu hesabınıza e-mail aracılığı ile gönderilecektir.