RENK VE DOKULARIN YANSIMALARI

Yaşam Tarzı
7 Ağustos 2020,
Cuma

Renk ve dokuların önemi, moda veya akımların ötesinde olan mekanın ihtiyacına göre yansıtmak istediğimiz duyguları dikkate alarak, mekanda yaşayacak karakterler ve renk seçimlerindeki etkenlerdir. Renk ve doku ikilisi mekanlara kimlik kazandıran, mekan algısını yöneten iletişim aracı olarak adlandırabiliriz.

EDİTÖR
Gülşah Gümüş

Renk ve Doku.

Her mekanın farklı bir iletişim gücü olduğuna inanırım. Mekanlara derinlik, boyut katan renkleri ve dokuları tercih etmeyi seviyorum.

Literatürde, rengin anlamsal etkisini araştıran birçok çalışma vardır. Her kişide, renklerin karşılıkları başka olabiliyor. Bu sebeple mekanları tasarlarken kişileri tanımak biz tasarımcılar için
önemli bir yer alıyor.

 

Duvarları Beyaza Boyayın.

Sadeleşmek, evinizde taze ve ferahlatıcı bir görüntü mü olmasını istiyorsunuz. O zaman iş başına! Evinizin duvarlarını kendiniz boyayarak hem keyifli vakit geçirip hem de mekanlarınıza kendi emeğinizle katkıda bulanabilir, birde üzerine işçilik maliyeti düşersek bu işten karlı çıkmanız aşikar.. 🙂

Duvarlar, evlerimizdeki odalarda en geniş yüzeyleri oluştururlar ve bu durum onların evin iç mekanlarının görünümündeki etkilerinin çok büyük olmasına sebep olur. Bu sebeple iş mekan çalışmalarımda duvarlara özen gösterip, özenli çalışmalar yaparım.

Evlerimizi tasarlarken duvarlarımızı dekoratif ürünlerle süslemek mekanın havasını değiştiriyor olacaktır. Sadeliği içeren beyaz renk olan duvarımıza hareket katmak istiyorsak soyut bir tablo ile tamamlayabiliriz. Hayır, ben sadelikten yanayım diyenlerdenseniz dekoratif bir ayna ile sadeliğinize şıklık da katmış olacaksınız.

Renklenin!

Mekanlarda renkleri seçerken içinde yaşayacak kişileri tanımak en önemli ilkem. Çünkü o yaşam alanı sizin, sizin hangi renkleri dokuları seviyor olmanız benim için önemli. Bunları baz alarak hayal edip yaşam alanınızı tasarlıyoruz. Tüm duvarları renkli boyayıp canlılık ve enerji katabilirken, bazen iki farklı renk üzerinden duvarlarımızı boyayıp, bir tanesinin baskın olması tercih ediyor ve mekanda karakteristik bir atmosfer yakalamayı seviyorum. Alanlarınızda biraz hareket ve renk görmek istiyorsanız odanızın bir cephesini farklı bir renge boyayarak sanatsal tablolar veya aksesuarlarla destekleyebilirsiniz. Derinlik katan bir duvar kağıdı tercihinde bulunup ortama farklı bir boyut katarak, mekanda algı değişikliğine sebebiyet verebilirsiniz.

DİĞER İLHAM AL İÇERİKLERİ

Yaşam Tarzı
13 Mayıs 2022,
Cuma

Huzurlu ve Mutlu bir Yaşam : LAGOM & LYKKE

EDİTÖR
Çağla Şahin
Yaşam Tarzı
21 Eylül 2021,
Salı

FENG SHUI: ÇALIŞMA ODALARI

EDİTÖR
madeinfengshui
Yaşam Tarzı
8 Eylül 2021,
Çarşamba

MTWORKS’DEN HAM:M EVLERİ

EDİTÖR
Sena Balta

E- bültenimize kayıt ol, %5 indirim kazan.

Ham:m’daki yeniliklerden ilk senin haberin olsun! Online alışverişinizde kullanabileceğiniz
tek seferlik %5 indirim kuponu hesabınıza e-mail aracılığı ile gönderilecektir.