MEŞE AĞACI

Hikaye
15 Eylül 2020,
Salı

MEŞE AĞACI

Meşe ağacı, eskilere dönüp baktığımızda, her dilde bambaşka anlamlarda kelimeler olsa da, birçok inanışta gücü temsil ederdi. Birçok canlı için yuva, besin kaynağı olması, ekolojiyi dengelemesi gibi özelliklerinden, bazı inanışlarda tanrısallığı simgelerdi.

 

EDİTÖR
Zeynep Yıldıran

MEŞE=GÜÇ

Meşe ağacı, eski zamanlarlarda birçok inanışta tanrısallığı temsil ederdi. Eski Roma’da meşe ağacı Jüpiter’e adanmıştı. Aynı zamanda Eski Yunan’da Zeus’un kutsal ağacı olarak kabul edilmişti. Bu dönemlerde kahinler, rüzgarlı havalarda meşe ağacının yapraklarının çıkardığı seslerden gelecek hakkında tahminde bulunurlardı.

Nerede yetişir?

Meşe ağacının anavatanı Anadolu topraklarıdır. Ülkemizin iç kısımlarında yetişen meşe ağacının Marmara ve Trakya bölgelerinde ormanları bulunmaktadır. Meşe ağacının yeryüzünde 400’ü aşkın çeşidi bulunmakla birlikte, ülkemizde 18’i yetişmektedir. Ormanlarında kemirgenler, geyikler, çeşitli kuşlar, ayılar ve sincaplar için yüksek protein kaynağıdır. Birçok canlı için ise yuva haline gelmiştir.

Meşe ormanları ekolojik dengeyi sağlar. Yazları serin, kışları ılıktır. Bu sebeple çevre felaketlerinin engellenmesinde kullanılabilir.

Meşe Palamudu

Meşe ağacının meyvesi Palamut. Palamudun içerisindeki tohuma da pelit adı verilir. Meşe palamudu eski zamanlarda insanlığın temel besin kaynaklarından biriydi. Aynı zamanda bir çok hayvan için de yüksek proteinli besin kaynağı. Özellikle sincapların favori yiyeceğidir. Palamudun tohumu olan pelit ise insanlar tarafından yenilebilir olmasına rağmen acı tadı dolayısıyla hayvan yemi olarak kullanılmakta.

Meşe Ağacının Yapısı Nasıldır?

Meşe ağacının oldukça damarlı ve ağır bir yapısı vardır. Kökleri hem derine hem de yanlara doğru uzar. Yaprakları genellikle dişli ve düz kenarlıdır. Çoğu meşe ağacı yaz kış yaprak dökmezler.

Meşe hangi alanlarda kullanılır?

Sert meşe genellikle yapıların dış ve iç bölümlerinde, kapı, pencere, merdiven, döşeme kaplaması, parke yapımında kullanılır. Yumuşak meşeler ise mobilya üretiminde, yapıların iç bölümlerinde, dekorasyon uygulamalarında görülür. Doğramalarda, gemicilikte, köprü ve iskele yapımında tercih edilir.

Halka Sandalye

Meşe ürünlerin bakımı nasıl yapılır?

Solmayı önlemek için doğrudan güneş ışığından kaçının. Yüzeyleri nemli bir bezle silebilirsiniz. Meşe gözenekli olduğundan sıvı emebilir. Meşe mobilyalar yaşla daha güzelleşecek, kullanım ömrü boyunca doğal olarak kararacak ve gün ışığı ile rengi değişecektir.

Ham:m meşe ürünlerinin korunmasını; keten yağı ile sağlar.

Keten Yağı

Keten yağı %100 doğaldır ve ahşabı dış etkenlerden korumaya yardımcı olur. Genellikle sarı renktedir. Nemden arındırır. Ahşap, zemin ve mobilyaların beslenmesi ve korunması için kullanılır.

kullanıp atılmaz, miras bırakılır.

Her parça renk, düğüm, doğal iz, desen ve işçilik açısından benzersizdir. Meşe biraz sevgi dolu şefkatli bakım gerektirir – ama doğru şekilde kullanılırsa,

bu ‘yaşayan odun’ nesiller boyu dayanır.

Meşe ağacının benzersiz dokusunu hisset.

Meşeden üretilmiş bir üründe renk ve doku farklılıkları oluşabilir. Bu farklılık, ağacın doğal yapısından kaynaklanır. Her ağacın kendine özgü bir tonu ve dokusu vardır. Bu sebeple meşe ürünlerin her zaman aynı gözükmesi mümkün değildir. Onu kıymetli kılan şey tam da budur, bu yaşanmışlıkları hissedebilmek.

DİĞER İLHAM AL İÇERİKLERİ

Hikaye
22 Eylül 2021,
Çarşamba

BOSPHORUS CUP

EDİTÖR
Zeynep Yıldıran
Hikaye
12 Ağustos 2021,
Perşembe

SENİN İÇİN… SANDIK

EDİTÖR
Çağla Şahin
Hikaye
3 Mayıs 2021,
Pazartesi

TERRAZZO!

EDİTÖR
Çağla Şahin

E- bültenimize kayıt ol, %5 indirim kazan.

Ham:m’daki yeniliklerden ilk senin haberin olsun! Online alışverişinizde kullanabileceğiniz
tek seferlik %5 indirim kuponu hesabınıza e-mail aracılığı ile gönderilecektir.