Huzurlu ve Mutlu bir Yaşam : LAGOM & LYKKE

Yaşam Tarzı
13 Mayıs 2022,
Cuma

Huzurlu ve mutlu bir yaşam! Hepimizin ortak dileği bu olsa gerek. Peki bu yaşamı nasıl elde ederiz?

Bu noktada İskandinav yaşam tarzından bahsedebiliriz. İskandinav yaşam tarzı, sadece iç mekan dekorasyonu ile değil giyimimizden düşünce yapımıza kadar, tüm yaşamımızda benimsememiz gereken ve bizleri huzurlu bir hayata taşıyabilecek bir yaşama biçimi. İskandinav yaşam tarzlarının da çeşitleri var. Bu içeriğimizde, bunlardan iki tanesine değineceğiz;

LAGOM & LYKKE

EDİTÖR
Çağla Şahin

LAGOM

Ne az, ne çok… Tam kararında.

Lagom, İsveççe’de “orta” anlamına geliyor.

Lagom felsefesi ise “Ne az, ne çok… Tam kararında” kavramını benimsiyor.

Lagom felsefesini benimseyen insanlar, ihtiyaç duyulandan fazlasını tüketmemeye ama en önemlisi de sevdikleri şeylerden de kendilerini mahrum bırakmamaya özen gösteriyorlar.

Abartılı yaşamdan uzak, küçük şeylerden mutlu olabilen, dengeli bir yaşam tarzı.

Aslında Lagom felsefesi 1600’lü yıllara dayanan bir yaşam biçimi. İsveç’te ortaya çıkan bu felsefe, o dönemlerde Batı Avrupa’da oluşan gıda krizlerinden etkileniyor ve İsveç halkı kralın emri ile daha tasarruflu bir yaşama geçiyor. Ülkedeki tarım ürünü gıdaların tek bir yerde toplanması ve tüm halka eşit ve dengeli dağıtılmaya başlanması ile zamanla İsveç halkı bu şekilde minimal bir yaşam tarzını benimsiyor ve ortaya Lagom felsefesi çıkıyor.

Sürdürülebilir yaşam.

Lagom yaşam felsefesinde sürdürülebilir bir yaşam tarzını benimsemek çok önemli. Doğaya sahip çıkan, ilhamını ondan alan, yeşile değer veren bir bakış açısına sahip olmak…

Bolca bitkiye yer verip, gereksizden ve aşırıdan uzak durduğunuz bir yaşam alanı, size daha huzurlu bir hayat sunacak.

Ve en önemlisi…

Tüm bunları uygularken sizi mutlu eden şeyleri de yapmayı ihmal etmeyin! Tasarruflu bir yaşam demek, sizi mutluluğa ulaştıracak şeylerden vazgeçmek demek değil. Minimal bir hayat sürerken kendi iç dinamiklerini keşfedip bir denge sağlayabilirsiniz. Gereksizden, abartıdan uzak durmak, sizin için bu dengeyi zaten sağlayacaktır.

LYKKE

Mutluluk!

Lykke Danca’da “mutluluk” anlamına geliyor.

Hayatta hepimizin ortak noktası mutlu bir yaşam sürdürebilmek. Bunu sağlayabilmek adına hepimiz mutlu olmak için kendimize yöntemler belirliyoruz. Bu bir hobi, bir evcil hayvan sahiplenmek, bitki yetiştirmek ya da dünyayı gezmek olabilir…

Lykke, tam olarak buna odaklanan bir felsefe. Kendimizi keşfetmeye, bireysel farkındalığımızı artırmaya yönlendiriyor bizleri.

Denge bu felsefede en önemli kavram. Yaşamınızda dengeyi yakalamak çok kritik. Bunu sağlamanın en başında “ev” geliyor. Evinizdeki tüm bireylerle bir arada mutlu hatıralar biriktirebileceğiniz bir alan oluşturmak çok kıymetli. Bu alanda modern dünyadan, teknolojiden uzak, cep telefonsuz, televizyonsuz vakit geçirmek, birbirinizle güçlü iletişim kurabilmek, yalnızsanız eğer, kendiniz ile güçlü bir iletişim kurabilmek, bireysel farkındalığınızı artırmak önemli.

 

İç huzurunu yakala!

Lykke felsefesi evinizin psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek şekilde tasarlanmasını destekliyor. Kendi iç huzurunuzu yakalamanızı, evinizdeki eşyalarınızı anlamlandırmanızı hedefliyor.

Bu yolda evinizi dekore ederken doğal malzeme kullanımını ön plana çıkarıyor.

Lykke’de Ahşap

Lykke felsefesinde minimallik ve sadelik ön plana çıkıyor.

Ahşap ile evinize doğallık katarken, aynı zamanda sade ve minimal bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Ahşap yaşayan, doğal bir malzemedir, bu sayede yaşadıkça değişecek, güzelleşecek, sizin için daha anlamlı bir obje haline gelecektir. Doğal olan her zaman daha samimidir. Bağ kurmak daha kolay ve keyifli olacaktır. Onun sıcaklığını evinize yansıtabilir, rahatlatıcı ve huzurlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

 

İLHAM AL!

Lykke’de Mermer

Evinizde tamamen doğal bir görüntü yakalamak istiyorsanız mermer kullanımı birebir!

Ahşap ve mermer birlikte kullanıldığında tamamlayıcı bir his ve görüntü elde edilir. Birbirlerine zıt gibi görünseler de birleştiklerinde muhteşem bir denge yakalarlar. Bu sayede tasarladığınız bu alan yalnızca bir yaşam alanı olmaktan çıkıp, sizin için sıcacık bir yuva haline gelir.

İLHAM AL!

Lagom ve Lykke yaşam felsefeleri, insan hayatında mutluluğa, huzura odaklanmayı amaçlarlar. Bu yaşam stillerini benimsemek için ilk önce evlerinizden başlayabilirsiniz! Siz de kendinize bu felsefelere uygun bir ev tasarlayabilirsiniz!

İNCELE!

Kendinizi keşfetme yolunda sizlere ilham olmayı çok isteriz!

Bu ürünleri İncelemek İsteyebilirsiniz!

Gürbüz Kanepe

İNCELE!

Girift Yemek Masası

İNCELE!

Yaren Berjer

İNCELE!

DİĞER İLHAM AL İÇERİKLERİ

Yaşam Tarzı
13 Mayıs 2022,
Cuma

Huzurlu ve Mutlu bir Yaşam : LAGOM & LYKKE

EDİTÖR
Çağla Şahin
Yaşam Tarzı
21 Eylül 2021,
Salı

FENG SHUI: ÇALIŞMA ODALARI

EDİTÖR
madeinfengshui
Yaşam Tarzı
8 Eylül 2021,
Çarşamba

MTWORKS’DEN HAM:M EVLERİ

EDİTÖR
Sena Balta

E- bültenimize kayıt ol, %5 indirim kazan.

Ham:m’daki yeniliklerden ilk senin haberin olsun! Online alışverişinizde kullanabileceğiniz
tek seferlik %5 indirim kuponu hesabınıza e-mail aracılığı ile gönderilecektir.