FENG SHUI: ÇALIŞMA ODALARI

Yaşam Tarzı
21 Eylül 2021,
Salı

EVİNİZİN İÇİNDE BİR ÇALIŞMA ALANI BELİRLEME

Evinizin içinde konumlandıracağınız çalışma alanınızın sizin kariyerinizi destekleyeceğini unutmamak lazım. Tabii ki en ideali evin genel yerleşimi içinde, sakin bir bölgede ayrı bir çalışma odasının tasarlanması. Ancak çoğumuzun evleri bu amaç için tasarlanmadığından farklı yaşam alanlarımız içinde kendimize ait çözümleri üretmemiz gerekiyor. İşte yaratıcılık burada başlıyor.

 

EDİTÖR
madeinfengshui

Amacımız maximum verimi ve konsantrasyonu sağlayacak bir köşe yaratmak. Salonunuzun bir köşesinde hafif bölme bir kitaplık ve yeşillikler ile, yatak odanızda doğal bir paravan veya romantik perdelerle oluşturabileceğiniz alanlar muhakkak vardır. Buraları değerlendirmeyi deneyin.

Eğer, evinizin Feng Shui enerji alanlarını biliyorsanız, kariyer ve bereketi destekleyen yönlerdeki odalardan biri olmasına da özen göstermelisiniz.

ÇALIŞMA MASANIZIN KONUMU

Şimdi gelelim masanız için en ideal konuma… Masanızı Feng Shui açısından en iyi konuma yerleştirmek önemlidir. Bunun ideali masada otururken sırtınızı sağlam bir duvara yaslamak, çalışırken size doğru gelen kişileri görebiliyor olmak, bulunduğunuz yere hakim bir pozisyonda oturmak, mümkünse soldan doğal ışığı alabilmektir.  Bu pozisyon kendinizi daha iyi ve güvende hissetmenizi sağlamakla beraber çalışırken en iyi enerji akışını da beraberinde getirecektir.

Bazı durumlarda da yüzümüzü duvara dönmek durumunda kalırız. Karşımıza yerleştireceğimiz bir vizyon panosu bize ilham verirken, duvarımıza asacağımız ayna ise görüşümüzü derinleştirerek bizi güvende tutar.

Bunun dışında, Feng Shui’de doğum tarihimize göre belirlenen ve KUA denilen olumlu ve olumsuz yönlerimiz vardır. İşte bu olumlu yönlerimize sırtımızı vererek çalışmak, yaşam enerjisinin desteğini arkamıza almak anlamına gelir. Çalışırken de bu yönleri seçmeye özen göstermek gerekir.

ÇALIŞMA KÖŞESİNDE DÜZEN

Her yeni çalışma gününe başlarken kendinizi enerjik, ve keyifli hissetmelisiniz. Bunun için ilk önce masanızın dağınıklığından kurtulmalısınız. Hafta içinde farkında olmadan masamızın üzeri, kredi kartı ekstreleri, abone dergiler, gazeteler, dosyaya girmeyi bekleyen dokümanlar, fişler, anahtar gibi eşyalar ile dolabiliyor. İşte bu durumda enerjinin rahatça akmasını beklemek mümkün değil.

 

Dağınık bir dosya dolabı, kütüphane ve en başta üzeri karışık bir masa odaklanmayı ve sağlıklı düşünmeyi iyice zorlaştırır. Masanın etrafında akan enerjideki tıkanıklık ise hayatımızın kariyer, maddiyat gibi alanlarında da aynı etkiyi yapar. Karışık bir masa karışık bir zihne, verimsiz çalışmaya, konsantrasyon bozukluğuna, strese ve odaklanamamaya neden olur… O yüzden masamızın etrafında düzeni sağlayabilmek için kesonlardan, modüler kitaplıklardan yardım almakta yarar var.

NATÜREL VE DOĞAL MALZEME KULLANIMI

Feng Shui, doğayı, doğanın döngülerini, doğada bulunan 5 elementi temel alır. Doğanın kendi içindeki mükemmel matematiğini, kendi yaşam alanlarımızda, hayatımızın farklı yönlerine destek olacak şekilde kullanmayı öngörür. O yüzden de doğanın yansıması olan kumaşları, dokuları, doğal malzemeleri kullanarak uyumlu ve dengeli natürel çalışma alanları yaratmalıyız. Seçtiğimiz aksesuarların ve mobilyaların, yaşam enerjisinin akışını kolaylaştıran, yumuşak, yuvarlak hatlı olmalarına özen göstermeliyiz. Tabii ki en ideali, dokusunu hissedeceğimiz, köşeleri kıvrımlı doğal ahşap bir masa üzerinde çalışmak.

İLHAM VE KONSANTRASYON İÇİN

Etrafımızdaki her obje ile 24 saat iletişim içerisinde olduğumuzu hatırlamakta yarar var. Bu yüzden, masamızda otururken bize ilham veren, olumlu hisler uyandıran eşyalara ihtiyacımız vardır. Konsantrasyonumuzu arttıracak doğal taşlar, enerjimizi yükselten aromaterapi mumları, enerjiyi temizleyen tuz lambaları, bizi gülümseten sevdiklerimizin resimleri, hedefimizi ve gelecekten beklentimizi yansıtan vizyon panomuz, hayatımızın mottosu cümlelerden oluşan olumlama çerçeveleri, doğayı masamıza taşıyan canlı bitkilerimiz ile kişiselleştirdiğimiz çalışma alanımız olumlu yaşam enerjilerini, bereketi, ilerlemeyi, gelişmeyi çeker.

Eğer imkanınız varsa çalışma köşenize ekleyeceğiniz bir berjer, keyifli okuma saatlerine davetiye çıkartarak, uzun saatler masa başında oturduktan sonra bedeninizin dinlenmesine de izin verir.

Çalışma odanızda çok baskın olmayan enerjinizi dengeleyecek, konsantrasyonunuzu arttıracak renkleri tercih edin. Açık yeşil, açık mavi, toprak tonları genelde çalışma ortamlarında odaklanma açısından daha uygundur. Eğer duvarlarınız beyaz ise, çeşitli sanat objeleri ve fotoğraflarla size özel bir mekan haline getirmeniz iyi olacaktır.

Siz de her sabah, düzenli masanıza, sizi rahatlatacak bir müzik ve kahvenin kokusu eşliğinde oturup yeni ve taze enerjilerle güne başlayın.

DİĞER İLHAM AL İÇERİKLERİ

Yaşam Tarzı
13 Mayıs 2022,
Cuma

Huzurlu ve Mutlu bir Yaşam : LAGOM & LYKKE

EDİTÖR
Çağla Şahin
Yaşam Tarzı
21 Eylül 2021,
Salı

FENG SHUI: ÇALIŞMA ODALARI

EDİTÖR
madeinfengshui
Yaşam Tarzı
8 Eylül 2021,
Çarşamba

MTWORKS’DEN HAM:M EVLERİ

EDİTÖR
Sena Balta

E- bültenimize kayıt ol, %5 indirim kazan.

Ham:m’daki yeniliklerden ilk senin haberin olsun! Online alışverişinizde kullanabileceğiniz
tek seferlik %5 indirim kuponu hesabınıza e-mail aracılığı ile gönderilecektir.