• Tüm siparişlerde ücretsiz gönderim!
  • Kredi kartınıza özel 9 aya varan taksit imkanı!
  • Tüm siparişlerde ücretsiz gönderim!
  • Kredi kartınıza özel 9 aya varan taksit imkanı!
Kullanılıp atılmaz, miras bırakılır!

CEVİZ AĞACI

Hikaye
3 Ekim 2020, Cumartesi

CEVİZ AĞACI

Ceviz ağacı kökeni sebebiyle dünyanın çoğu bölgesinde yetişip meyve veren bir ağaçtır. Salgıladığı gazlardan dolayı bir çok yörede batıl inançlara sahip olan bu ağaç nitelikli ve estetik yapısından dolayı bir çok alanda tercih edilen bir ağaç halline gelmiştir.

 

Geçmişten günümüze ceviz ağacı hakkındaki batıl inançlar

Ceviz, Romalılar için doğurganlığı temsil ederdi. Bu sebeple Romalılar gelin ve damadın üzerine ceviz serperlerdi. Bunun yanınında günümüzde halen devam etmekte olan bazı batıl inançlar vardır; İtalya’da ceviz ağacı “cadılar ağacı” olarak bilinip altında uyunmaz, bir çok yörede ceviz ağacının tekin olmadığına ve bu ağacın altında uyumanın uğursuzluk getirdiğine inanılır.

Ceviz ağacının salgıladığı gazların doğaya ve insanlara etkisi nelerdir?

Ceviz ağacı yaşamı boyunca atmosfere bazı gazlar salgılar. Salgıladığı bu gazlar (melatonin) sonucunda insanların üzerinde uyku hali yaratır. Bu sebeple bir ceviz ağacının altında dinlemek daha çok uykunuzun gelmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda ceviz ağacının salgıladığı sülfür gazı, ozon tabakasının onarımını sağlamaya yardımcı olur.

Nerede yetişir?

Ceviz ağacının ana vatanı Orta Anadolu ve Hazar Denizi civarlarıdır. Bu bölgelerden Yunanistan, İtalya, Fransa, İngiltere ve Güney Amerika’ya yayılmıştır. Fakat en değerlileri ülkemizde ve İngiltere’de yetiştirilmektedir.

 

Ceviz ağacının yapısı

Ceviz ağaçları göbek odunlu ağaç grubundadır. Dağınık gözenekli olup, dış odunları dardır. Göbek açık kahverenginden koyu kahverengine kadar değişebilmekle birlikte dış odunu sarı, gri tonlarındadır. Ceviz ağaçları yalnızca kuru ortamlara karşı dayanıklıdır. Tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türüdür.

Mevyesi cevizin faydaları nelerdir?

Ceviz, yuvarlak, tek tohumlu, sert kabuklu bir meyvedir. Sağlıklı yağ, protein ve lif kaynağıdır. Bir çok hayvanın da besin kaynağı olmuştur. Beyine benzeyen ceviz, kavrama ve anlama konusunda yetenekleri geliştirir.

Meyvesi cevizin ilginç kullanım alanlarına bakalım;

Kara ceviz ağacının kurutulmuş meyveleri eski zamanlarda beyzbol topu olarak kullanılmaktaydı. Yeşil kabuğu; saç boyası, kumaş boyası gibi ürünlerde doğal renk verici pigment olarak kullanılmaktadır.

NASA roket uçlarındaki ısı yalıtımını sağlamak amacıyla toz haline getirilmiş ceviz kabukları kullanmaktadır.

Ceviz ağacı hangi alanlarda kullanılır?

Genellikle mobilya alanlarında kullanılır. Nitelikli ve estetik yönden kıymetli bir ağaçtır. İç mimaride de sıkça tercih edilir. Masif ve kaplama olarak kullanılır. Oymalı ve tornalı işlerde oldukça başarılı sonuç verir. Müzik aleti ve model yapımında da kullanılır.

Tepsi Sehpa

Ceviz ürünlerin bakımı nasıl yapılır?

Ürünün renginin solmasını önleyebilmek adına doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır. Yüzeylere sıvı temasından kaçınılmalıdır ve en kısa sürede silmeye özen gösterilmelidir. Yüzeyler kuru bir bezle, yumuşakça silinmelidir. Daha iyi koruyabilmek adına cila tercih edilebilir.

Ham:m meşe ürünlerinin korunmasını; keten yağı ile sağlar.

Keten Yağı

Keten yağı %100 doğaldır ve ahşabı dış etkenlerden korumaya yardımcı olur. Genellikle sarı renktedir. Nemden arındırır. Ahşap, zemin ve mobilyaların beslenmesi ve korunması için kullanılır.

Ceviz ağacının benzersiz dokusunu hisset.

Cevizden üretilmiş bir üründe renk ve doku farklılıkları oluşabilir. Bu farklılık, ağacın doğal yapısından kaynaklanır. Her ağacın kendine özgü bir tonu ve dokusu vardır. Bu sebeple meşe ürünlerin her zaman aynı renge ve dokuya sahip olması mümkün değildir. Onu kıymetli kılan şey tam da budur, bu yaşanmışlıkları hissedebilmek.

 

DİĞER İLHAM AL İÇERİKLERİ

Plus
28 Şubat 2021, Pazar

ŞEHRİ EVİ

Plus
28 Şubat 2021, Pazar

GENÇ EVİ

Hikaye
4 Nisan 2021, Pazar

MERMER