AZ ÇOKTAN FAZLADIR

Yaşam Tarzı
6 Ağustos 2020,
Perşembe

Orjinal bir deyişle “Az Çoktur” (Less is more) kaidesine dayanan minimalist akımın yaşam alanlarımızdaki pozitif etkilerinden bahsetmek isterim. Minimalizm bir yaşam felsefesidir. Tıpkı zihinsel karmaşayı ortadan kaldırıp, gerekli olana odaklanmak misali, dağınıklığı ortadan kaldırmak ve bir alandaki temel ihtiyaçları azaltarak sakin ve dinginliği arttıran işlevsel mekanlar yaratabilmektir. Minimalizmi hayata geçirebilmek için hem deneyime hem de yaratıcılığa ihtiyaç olduğu gerçeğine de değinmeden geçemeyeceğim. Aynı durum ev dekorasyonunda, minimalizm felsefesini uygulamak isteyenler için de geçerli. Az eşya, yalınlık, düz renkler ve az malzeme kullanarak gerçek değer ve dokulardan çıkan güzelliklere, bir de güneş ışığının mekana yansıması olduğunda, tümsel bir bütünlük bizleri karşılıyor olacaktır.

 

EDİTÖR
Gülşah Gümüş

Depolama alanı mı? Çöp kutusu mu?

Minimalizmin başlıca konularından birisi işlevi olmayan fazlalıklardan kurtulmanız. Yıllardır mekanımda yer alıyor bir türlü kopamıyorum demeyin, değişim önce sizlerin bakış açısı ile başlar. İşe yaramayan eşyalarınızla vedalaşın. Ardından ilk ihtiyacımız olan depolama alanları olacaktır. Masaların, rafların üzerinde duran ancak kullanmadığımız tüm fazlalıkları depolama alanlarına veya çöp kutusuna atabilirsiniz. Birkaç dekoratif aksesuar veya işlevsel parçalarınız haricinde her şeyi ortadan kaldırma konusunda lütfen kararlı olunuz, emin olun gün sonunda kendinizi daha dingin hissediyor olacaksınız. 🙂

Dekorasyonel Yansımalar.

Minimal bir eve sahip olmanız için tabii ki dekoratif aksesuarlardan tamamen vazgeçin demiyorum. Onlar alanlarımızın bir parçası. Önemli olan aşırıya kaçmadan, yerinde kararınca yer almalarına imkan vermemiz. Örneğin; duvarlarınıza küçük küçük çok sayıda çerçeve asmak yerine, bir tane büyük, etkili bir sanat eserini asabilirsiniz. Ayrıca evlerinize yeşil ağaçlar ve bitkilerin eşsiz enerjisi ile mekanlarınızı taze bir havada tutabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızın enerjisi sizinle birlikte mekan içinde bulunan her şey belirliyor olacağını aklınızın bir köşesinden çıkarmayınız. Yaşam alanlarınız sizleri yansıtır.

Detaylar.

Evimi yenilemek için vaktim yok, ama küçük dokunuşlar yapmak istiyorum, evimi yeniledim ancak bir şeyler eksik gibi hissediyorum diyenlerden misiniz..

O zaman tam olarak eksiğimiz bazı detaylar.. Yaşam dolu mekanlarınıza sadeliğinizi bozmadan bazı dokunuşlar yaparak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. İşlemeli bir yastık, pirinç çerçeveli veya renkli bir ayna, alanınızı daha da etkin hale getirecek ve göz yormayan bir masa lambası veya bir dekoratif obje ile stilinizi yakalayabilirsiniz.

İşlevsel, Fonksiyonel Mobilya Seçimleri

Doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar her zaman sizleri dingin ve sakin hissettirecektir. Masif dokunun alana verdiği sıcaklıkla, birkaç retro detay ile hem sadelikten uzaklaşmamış olup hem de tarz sahibi bir stil yakalamış olacaksınız. Evinizde doğru noktalarda boş alanlar yaratarak denge ve uyumu sağlamaya çalışın. Unutmayın ki önemli olan nitelik…

Perdeleri aralayın!

Minimal mekanlarda doğal ışık da özen gösterilmesi gereken detaylar arasında yer alıyor. Mekanlarınıza gün ışığı girmesini sağlayarak hem kendinizin hem de bitkilerinizin enerjisini artırmasını sağlıyor olacaksınız. Eğer gözlerden uzakta bir eviniz var ise perdelerinizle vedalaşabilirsiniz. Eğer evinizin konumu perdelerle vedalaşmanız için uygun değil veya tercih etmek istemiyorsanız açık tonlarda, modern dokunuşlar elde edebileceğiniz hafif perdeler tercih edebilirsiniz.

DİĞER İLHAM AL İÇERİKLERİ

Yaşam Tarzı
13 Mayıs 2022,
Cuma

Huzurlu ve Mutlu bir Yaşam : LAGOM & LYKKE

EDİTÖR
Çağla Şahin
Yaşam Tarzı
21 Eylül 2021,
Salı

FENG SHUI: ÇALIŞMA ODALARI

EDİTÖR
madeinfengshui
Yaşam Tarzı
8 Eylül 2021,
Çarşamba

MTWORKS’DEN HAM:M EVLERİ

EDİTÖR
Sena Balta

E- bültenimize kayıt ol, %5 indirim kazan.

Ham:m’daki yeniliklerden ilk senin haberin olsun! Online alışverişinizde kullanabileceğiniz
tek seferlik %5 indirim kuponu hesabınıza e-mail aracılığı ile gönderilecektir.