Bambaşka yaşatan, yaşayan tasarımlar

BİYOFİLİ

Yaşam Tarzı
11 April 2020, Saturday

YAŞAMA DUYULAN SEVGİ

Yaşama ve yaşayan sistemlere karşı duyulan sevgi; Biyofili ile tanışalım.

Biyofili hipotezi insan benliği ve diğer yaşayan sistemler arasında içgüdüsel bir bağ olduğunu öne sürer. Bu hipotez, Edward O. Wilson‘ın Biophilia adlı kitabıyla gündeme gelmiştir. Biyofili, yaşama ve yaşayan sistemlere karşı duyulan sevgidir.

 

TUTKULU OLARAK SEVMEK.

Wilson Biyofili kelimesini daha ziyade hayatta kalma içgüdümüzün bir parçası olarak, diğer canlılara yakınlaşma, onlarla bağ kurma dürtüsü olarak tanımlar.

Biyofili, canlılık gösteren her şeye aşksal bir sevgi duymaktır. Bazılarına göre dünyanın en güzel içgüdüsü, bazılarımız içinse doğayı baskılamadan sevdiğini göstermektir. İnsanlar ve canlılar arasındaki içgüdüsel bağdır.

“Estetik, entelektüel, bilişsel hatta manevi tatminimizin dahi anahtarı doğanın elindedir.”
Nature holds the key to our aesthetic, intellectual, cognitive and even spiritual satisfaction.

Edward O. Wilson

 

BİYOFİLİK TASARIM.

Betonlarla çevrili bir duvarın içinde hissettiğimizden olsa gerek fırsat buldukça doğaya kaçarız. Doğal’ı arayışımız hiç bitmez. Üretkenliğimizi arttırmak, yaşadığımız stresi azaltmak isteriz.

İnsanlara doğayla daha barışık, doğal malzemeye daha çok ağırlık veren ve izlerini taşıyan mimari ve ürünsel bir yaklaşımdır, biyofilik tasarım.

Doğayı taklit eden ortamlar.

Pek çok akademik araştırma ve çalışma, doğayı taklit eden ortamların insanların üzerindeki refah hissinde geliştirici ve olumlu etkilerini kanıtlamıştır.

Bu yüzden içerisinde doğaya ait izler gördüğümüz alanlar bize daha sıcak ve huzurlu gelir. Odalarımızı bitkilerle donatırız, duvarlarımıza doğal semboller içeren tablolar asarız, kedimizi görmek yüzümüzü gülümsetir.

“DOĞAL YAŞAMA OLAN SEVGİ İNSANI AYAKTA TUTAR.”

 

RAİNFOREST GREEN

İçinde yağmur ormanlarının yeşilini barındıran dokusuyla Rainforest Green mermer başlı başına doğadan ilham alan bir ürün. Masif ayaklar ile bir araya geldiğinde ise karşı konulamaz bir ikili oluyor.

Story
25 March 2020, Wednesday

DİĞER İLHAM AL İÇERİKLERİ

Plus
15 July 2020, Wednesday

YARKUTAY EVİ

Plus
17 July 2020, Friday

CİHAN EVİ

Plus
17 July 2020, Friday

BAKIRKÖY EVİ

HEMEN İLETİŞİME GEÇ

Whatsapp iletişim hattımız ile hızlı iletişimin tadını çıkarın